Image

Zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w drugiej edycji Półmaratonu MUFLON w ramach Biegów Górskich Duszniki-Zdrój 2022, który wystartuje w dniu 13 sierpnia o godzinie 10.00.

Trasa biegu, nieznacznie zmieniona względem poprzedniego roku, prowadzić będzie po Górach Bystrzyckich i Orlickich a suma podbiegów tym razem to 1020 metrów (wg AllTrails.com).

Zawodnicy odwiedzą między innymi Schronisko Pod Muflonem, Dolinę Strążyską, Panderozę czy też Duszniki Arenę. Start i metę biegu zaplanowano w tym samym miejscu – przy Torze Rolkarskim na wysokości 522 m.n.p.m. Najwyższy punkt na trasie to zbocze Góry Sępiej 817 m.n.p.m.

Zaplanowane kategorie to: Open, Open Panie, kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn: do 29 lat, 30-39, 40-49 oraz 50+. Przewiduje się nagrody rzeczowe w klasyfikowanych kategoriach oraz nagrody finansowe w kategoriach OPEN. Ponadto dla trójki najlepszych mieszkańców Dusznik Puchary Burmistrza.

Zapisy online dostępne będą od 27 maja do 12 sierpnia lub do wyczerpania miejsc. W dniu biegu możliwe będzie zapisanie się w Biurze Zawodów.

Szersze informacje znajdziecie Państwo w blokach tematycznych poniżej.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Image
Image
Ranking Biegaczy Górskich
Nasze wydarzenie zarejestrowaliśmy w systemie Rate My Trail. Bardzo fajny - POLSKI - projekt, który zrzesza obecnie już ponad 500 tys. biegaczy i prawie 5000 wydarzeń. Możecie tam przeanalizować zarówno swoje starty jak i swoich rywali. Zapraszamy.


Image
Image
Image

Dystans:
  około 21,5 km; Przewyższenia: 1020 m (wg AllTrails.com)
Nawierzchnia: Asfalt: 38%, Szuter: 31%, Drogi leśne: 31%
Punkty z wodą: na ok. 5,5km, 11km i 16 km.; Punkt odżywczy: 11km
Limit czasu: 4,5 godziny.

Plik GPS


Uwaga: Start i meta na torze będą przedstawione na osobnej mapce.

Opis trasy

Trasa rozpoczyna się i kończy na Dusznickim Torze Rolkarskim na wysokości 522 m.n.p.m. (tor - start/meta - przedstawiony będzie na osobnych mapkach).

1. Start - Schronisko Pod Muflonem

Po wybiegnięciu ze stadionu i przebiegnięciu przez ul. Wojska Polskiego do pokonania podbieg drogą leśną do Schroniska Pod Muflonem - dosyć stromo - 1,3 km i 170 m - średnie nachylenie 13%.
Schronisko Pod Muflonem powstało w połowie XIX w.,początkowo było to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji żętycy, serwatki i koziego mleka, które były wykorzystywane w niżej położonych Dusznikach (Bad Reinerz), jako środki lecznicze. Nosiło ono nazwę Liebe Stille (Miła Cisza), lecz szybko kuracjusze przemianowali je na Stille Liebe (Cicha Miłość). Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, by pod koniec XIX w. stać się gospodą turystyczną. Po II wojnie światowej, w 1947 r. stał się domem wycieczkowym biura podróży „Orbis”, a po przejęciu przez PTT (później PTTK) schroniskiem turystycznym. Przy schronisku znajduje się taras z piękną panoramą na obniżenie Dusznickie i pobliskie góry.

2. Schronisko Pod Muflonem - Rozdroże pod Błaszkową
Ten odcinek biegnie wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego łączącego Schronisko z Polanicą. Będąc przy schronisku należy wbiec na "górny szuter" i skręcić w lewo.  Dalej drogą szutrową 700 metrów (60m↓) do następnego skrzyżowania. UWAGA! 100 metrów za skrzyżowaniem trasa skręca w lewo w dół stoku. 200 metrów trudengo technicznie zbiegu. Po wybiegnięciu z lasu dalej w dół łąką, później zgodnie ze szlakiem w prawo i rozpoczyna się kolejny podbieg. Odcinek kończy się na 4,3 kilometrze. Gdy pojawi się szuter to jeszcze około 100 metrów razem z czerwonym szalkiem a na kolejnym skrzyżowaniu trasa skręca w prawo na drogę asfaltową z Bobrownik.
Odcinek znajduje się w na północno-zachodnim skraju Gór Bystrzyckich. Gory te mają długość około 40 km i zamykają od południowego zachodu Kotlinę Kłodzką. Za najwyższy szczyt Gór uznaje się Jagodną 977 m.n.p.m. Szczyty na odcinku są jednak nieco niższe i sięgają w tej części gór do 820 m.n.p.m. Trasa obiega grzbiet Ptasiej Góry 745m.n.p.m., Głowacza 780m.n.p.m. i Nowej 730 m.n.p.m. a w końcowej fazie doprowadza do Góry Błażkowej - 802 m.n.p.m. 

3. Rozdroże pod Błaszkową - pole biwakowe nad Filtrami
Jest to 3,5 kilometrowy odcinek po asfalcie -drogą leśną z zakazem ruchu dla aut. Około 1,2 km podbiegu (50m↑) a następnie 2,3 km w dół (140m↓). Będąc obok pola biwakowego trasa skręca w prawo na drogę szutrową.
Droga Nowe Bobrowniki - Filtry Duszniki była kiedyś wykorzystywana jako odcinki specjalne rajdów samochodowych.
Pole Biwakowe nad Filtrami - popularne miejsce Duszniczan na spędzaniu wolnego czasu w otoczeniu natury. Na polu znajduje się wiata turystyczna, miejsce na ognisko, przepływa też potok Suszka co dodaje uroku temu miejscu.

4. Pole Biwakowe nad Filtrami - Dolina Strążyska
Drogą szutrową do skrzyżowania około 3,3 km. Za skrzyżowaniem i nawrotem na 11 kilometrze trasy będzie punkt żywieniowy. Za puktem trasa zbiega w dół trawersem - niecałe 2 km i 110m ↓. Odcinek ten to stara droga leśna na której miejscami znajdują się jeszcze duże "kocie łby", a kończy się przy drodze powiatowej z Dusznik do Zieleńca. Ulicę należy przebiec na drugą stronę oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa (w punkcie przekroczenia jezdni będzie też obsługa biegu).
Dolina Strążycka - fragment doliny Bystrzycy Dusznickiej, rozpoczynający się na południowym krańcu uzdrowiska (za boiskiem sportowym) i wiodący w górę rzeki. W miejscu, gdzie dolina tworzy niewielkie poszerzenie, w XIX w. znajdowała się odlewnia żeliwa, później sanatorium, a obecnie wznoszą się zabudowania Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego "Stalowy Zdrój". Obecna nazwa doliny jest wynikiem niefortunnego "chrztu" dokonanego w pierwszych latach powojennych, kiedy w Sudety przenoszono nazwy z innych rejonów górskich.

5. Dolina Strążyska - Panderoza
Po przebiegnięciu ulicy krótki podbieg w prawo by za chwilę znależć się na "Drodze Ku Szczęściu" - odcinek liczący 2,8 km i około 160 m↑ w całości po nawierzchni szutrowej, kończy się przy ulicy Graniczna.
Droga Ku Szczęściu - wybudowana w XIX wieku w celu umożliwienia kuracjuszom zwiedzania Zieleńca, Orlicy czy też Złotej Sztolni. W przeszłości stanowiła jedną z najbardziej popularnych tras turystycznych w okolicy.
Graniczna - dawna wieś obecnie ulica Dusznik, leżąca na stokach góry Sołtysia Kopa z pięknym punktem widokowym na obniżenie Dusznik. Miejsce odwiedzane zwłaszcza dzięki rancho - Panderoza.

6. Panderoza - Podgórze - Duszniki Arena
Na wypłaszczeniu kolejny punkt z wodą, następnie zawodnicy wbiegają na asfalt, którym należy dobiec aż do Restauracji Bławatek. Na początku odcinka bardzo ostry zbieg. Uwaga! Ten odcinek 1,5 km przebiega po drodze publicznej, w związku z tym należy dostosować się do przepisów o ruchu drogowym. Przy restauracji trasa półamaronu skręca w lewo i dalej drogą asfaltową (tym razem już zamkniętą dla ruchu drogowego) do Tauron Duszniki Arena. Ta część odcinka to 500 metrów podbiegu o średnim nachyleniu 10%. 
Podgórze - podobnie jak Graniczna kiedyś wieś obecnie ulica Dusznik. W Podgórzu znajduje się kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego z 1707 roku (będzie przy trasie). W okresie międzywojennym Podgórze rozwijało się jako miejsce do uprawiania sportów zimowych - wyznaczono trasy narciarskie, wybudowano dwie skocznie. Jeszcze kilkanaście lat temu działał tutaj jeden z najlepszych wyciągów narciarskich w okolicy.

7. Duszniki Arena - Meta
Po wbiegnięciu na Duszniki Arena odcinek poprowadzony jest trasą nartorolkową w kierunku góry Gajowa 700m.n.p.m. później zawodnicy wbiegają na odcinek leśny, który prowadzi już do części miejskiej Dusznik-Zdroju. Po wybiegnięciu z lasu - na ulicy Orzechowej należy skręcić w prawo i schodkami w dół dobiec do ulicy Zdrojowej. Po przekroczeniu odcinek dobiega do alejki Sybiraków a dalej wzdłuż rzeki do toru i mety.
Duszniki Arena -
Image

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju
tel.: tel.: 531 864 855
e-mail: sport@duszniki.pl


Biuro Zawodów znajdować się będzie:
 • Do dnia 11.08.2022 w budynku MOKiS - Tauron Duszniki Arena, ul. Olimpijska 2.
 • W dniu 12.08.2022 w Hali Widowiskowo-Sportowej ul. Sportowa 2a, 57-340 Duszniki-Zdrój. Czynne w godzinach 17.00-20.00
 • W dniu startu od godziny 7.00 na arenie START/META - tor wrotkarski w Dusznikach-Zdroju

 

Image

1. TERMIN I MIEJSCE
Bieg odbędzie się 13.08.2022 r. w Dusznikach-Zdroju. Start i meta zlokalizowana przy torze rolkarskim.

2. CEL IMPREZY
 • Promocja Dusznik-Zdroju jako atrakcyjnej miejscowości turystycznej
 • Promocja biegów górskich
 • Propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia młodzieży i dorosłych.
 • Promocja aktywnej turystyki górskiej.
3. ORGANIZATOR I KIEROWNICTWO ZAWODÓW
Miejski Ośrodek Kultury i Sportu
ul. Olimpijska 2, 57-340 Duszniki-Zdrój,
Tel.: 515 159 735,
e-mail: sport@duszniki.pl
Strona zawodów: www.biegigorskie.vvisitduszniki.pl

Miasto Duszniki-Zdrój
www.visitduszniki.pl

4. UCZESTNICY
 • Uczestnikiem BIEGU może być każda osoba, która do dnia 13.08.2022 roku ukończy 18 lat i złoży oświadczenie o stanie zdrowia i odpowiedzialności w zakresie udziału w zawodach.
 • Uczestnikiem zawodów może być osoba niepełnoletnia, które ukończyła 16 lat i posiada na start w zawodach pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
Aby wziąć udział w biegu należy 1. Wypełnić zgłoszenie, 2. Opłacić wpisowe. 3. Przed startem zgłosić się do Biura Zawodów po odbiór pakietu startowego.

Weryfikacja zawodników, wydawanie numerów startowych, pakietów, gadżetów itp. odbywać się będzie w Biurze Zawodów.

5. ZGŁOSZENIA/ZAPISY
Zgłoszenia można dokonywać przy pomocy formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną lub bezpośrednio w biurze zawodów:
 • Do dnia 11.08.2022: elektronicznie
 • 12.08.2022 - W Biurze Zawodów w Hali Widowiskowo-Sportowej w godzinach 17.00-20.00 (ul. Sportowa 2a) lub przy torze.
 • 13.08.2022 - w godzinach 7.30-9.30 w Biurze Zawodów przy Starcie
 • Zakłada się limit uczestników w wysokości 300 osób.
6. WPISOWE
Ustala się wpisowe w wysokości:
 • Od dnia 25.05.2022 r. do dnia 19.06.2022 r. – 80 zł.
 • Od dnia 20.06.2022 r. do dnia 10.08.2021 r. 12.08.2021 r – 100 zł. (zmiana- ponownie wydłużono termin)
 • W dniu zawodów – 120 zł.
Mieszkańcy Dusznik-Zdroju oraz osoby, które ukończyły 60 lat 50% upustu. Uczniowie Dusznickiego MZS – zwolnieni z opłaty startowej.
Dla posiadaczy kuponów - 20%. Nie dotyczy mieszkańców Dusznik.

Dla każdego startującego istnieje możliwość dokupienia pamiątkowej koszulki technicznej - koszt 75 zł - opcja dostępna w formularzu zgłoszeniowym do dnia 20 lipca.

Nie przewiduje się zwrotu wpisowego.

W przypadku zdarzeń losowych możliwe jest odstąpienie i/lub sprzedaż swojego pakietu startowego innemu Zawodnikowi. W tym celu należy bezwzględnie zgłosić nam to mailowo/telefonicznie.

7. ŚWIADCZENIA STARTOWE
Każdy zarejestrowany Zawodnik w ramach wpisowego otrzymuje następujące świadczenia startowe:
 • pakiet startowy między innymi z numerem startowym i chipem na czas biegu,
 • elektroniczny pomiar czasu,
 • zabezpieczenie medyczne,
 • oznakowaną trasę,
 • napoje i wyżywienie na trasie i mecie,
 • depozyt,
 • pamiątkowy medal,
 • uzyskany wynik przesłany smsem na podany przy zgłoszeniu nr telefonu.


8. KLASYFIKACJA i NAGRODY

 • kategoria Open ...
 • kategoria Open Panie…
 • kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn - miejsca 1-3 nagrody rzeczowe;
  • o do 29 lat,
  • o 30-39,
  • o 40-49,
  • o 50+
 • Puchary dla najlepszych Duszniczan.
9. BEZPIECZEŃSTWO
Wszystkich zawodników na trasie obowiązują:
• zasady Fair-Play,
 • bezwzględny zakaz ingerowania w oznakowanie tras
 • bezwględny zakaz śmiecenia
 • w przypadku przekraczania i biegu po jezdni - przestrzeganie zasad ruchu drogowego
Nie zastosowanie się do powyższego grozi dyskwalifikacją Zawodnika!
Organizator rezerwuje sobie prawo do zmiany trasy, skrócenia lub odwołania zawodów w przypadku złych warunków pogodowych lub innych zewnętrznych czynników mogących zagrażać bezpieczeństwu uczestników.

10. OCHRONA PRZYRODY
Uczestników zawodów na czas startu w zawodach obowiązuje:
 • zachowanie szczególnej troski o przyrodę Sudetów,
 • zakaz zaśmiecania, wszelkie opakowania po żelach, batonach, itp. należy zabierać ze sobą i wyrzucać tylko w miejscach do tego przeznaczonych na punktach kontrolnych,
 • zakaz niszczenia przyrody

11. WYTYCZNE SANITARNE
 • Zawodnicy zobowiązani są do stosowania się do aktualnych na dzień startu zaleceń, wytycznych i nakazów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu oraz Główny Inspektorat Sanitarny lub inne organy państwowe odnośnie zachowania dystansu społecznego, stosowania środków ochrony indywidualnej lub uczestnictwa w zgromadzeniach.
 • Istnieje możliwość wprowadzenia stosownej instrukcji sanitarno-epidemiologicznej zgodnej z bieżącymi regulacjami prawnymi, zaleceniami oraz stanem wiedzy medycznej.O ewentualnym wprowadzeniu Instrukcji oraz jej treści Uczestnicy zostaną poinformowani na stronie zawodów i/lub drogą mailową oraz na FB.
 • Instrukcja wprowadzać może szereg zmian w organizacji Zawodów, w tym w szczególności:
  • nakazy i zakazy dot. zachowania dystansu społecznego, zasłaniania twarzy, dezynfekcji itp.,
  • możliwość zmiany procedury startu ze startu masowego na start w grupach,
  • możliwość zmiany organizacji punktów odżywczych,o możliwość zmiany organizacji biura zawodów,
  • możliwość zmiany harmonogramu zawodów z zachowaniem dat określonych w Regulaminie.

Akceptując niniejszy Regulamin każdy Uczestnik przyjmuje do wiadomości fakt, iż nawet daleko idąca ostrożność oraz przestrzeganie zaleceń sanitarno-epidemiologicznych przez Uczestników oraz Organizatora nie wyklucza możliwości zarażenia chorobami zakaźnymi a ewentualne roszczenia Uczestników w związku z zarażeniem będą bezzasadne.

12. OCHRONA WIZERUNKU, DANE OSOBOWE (RODO)
Warunkiem uczestnictwa w Zawodach jest wyrażenie zgody na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku uczestnika w materiałach dot. Zawodów, tj. w szczególności w relacjach z Zawodów, materiałach promocyjnych oraz materiałach Sponsorów i Partnerów Zawodów.
Warunkiem uczestnictwa w Zawodach jest również wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika podanych w formularzu zgłoszeniowym, przez administratora danych osobowych w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. oraz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), którym jest Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju, w celu i w zakresie niezbędnym do realizacji Zawodów, w tym do publikacji danych uczestnika na listach startowych oraz listach z wynikami oraz przesłania rezultatu uczestnika na wskazany podczas rejestracji nr telefonu.
Uczestnikowi przysługuje prawo żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przeniesienia danych. Podanie danych osobowych i trwająca zgoda na ich przetwarzanie są dobrowolne, jednak konieczne i niezbędne do uczestnictwa w Zawodach.
Dane uczestnika mogą być przekazywane podmiotom współpracującym przy realizacji Zawodów i akcji z nią związanych, na podstawie odpowiednich umów powierzenia, w niezbędnym do tego zakresie. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów takich jak: firmy pomiaru czasu oraz firmy obsługujące płatności elektroniczne.
Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji Zawodów.
Uczestnik ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych gdy uzna, że przetwarzanie danych osobowych dotyczących uczestnika narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. lub przepisy ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. Administrator może przetwarzać dane osobowe w związku z organizacją Zawodów także we współpracy z innymi osobami, np. wolontariuszami, które to osoby realizują czynności związane z organizacją i przebiegiem Zawodów.

13. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Nieprzestrzeganie Regulaminu Zawodów grozi dyskwalifikacją Zawodnika. W przypadku dyskwalifikacji nie przysługuje Zawodnikowi zwrot wpisowego.
Zawodnik ma prawo do wniesienia protestu po wpłaceniu kaucji w wysokości 200 PLN, nie później niż do 2 godzin po zakończeniu Zawodów. Protesty będą rozpatrzone przez Komisję Regulaminową wyznaczoną przez Organizatora.
Każdy Zawodnik decydując się na udział w Zawodach zaświadcza, że rozumie potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia jakie pociąga za sobą uczestnictwo w trudnym biegu górskim. Jednocześnie zawodnik przyjmuje odpowiedzialność za wszelki uszczerbek na zdrowiu i życiu powstały w trakcie uczestnictwa, a nie wynikający z zaniedbania Organizatora.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie Zawodów.
Informacje o istotnych zmianach w Regulaminie Zawodów pojawią się na stronie internetowej Zawodów, ogłoszone w osobnym komunikacie.
Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Organizatorów Zawodów.